🍁💹Itt van az Ƒszi metszĂ©s ideje!💹🍁

 

🍁LĂĄssunk miket cĂ©lszerƱ metszeni:
-Ɛsszel termƑ gyĂŒmölcsök (pl.: mĂĄlna, szeder): miutĂĄn letermett az összes gyĂŒmölcs, rögtön nekiĂĄllhatunk a metszĂ©snek. A tövĂŒknĂ©l levĂĄgva eltĂĄvolĂ­thatĂł az öreg vesszƑk negyede, helyet adva a jövƑre termƑre fordulĂł hajtĂĄsoknak.
-Cseresznye- Ă©s meggyfa: Ƒszi alakĂ­tĂł metszĂ©sĂŒkkel elkerĂŒlhetƑ a gyenge hajtĂĄsok megjelenĂ©se. A megtartani kĂ­vĂĄnt magassĂĄg Ă©rdekĂ©ben a vezĂ©rĂĄgat/vezĂ©rĂĄgakat is visszavĂĄghatjuk.GyĂŒmölcsfĂĄink metszĂ©sĂ©t fontos, hogy szeptemberben tegyĂŒk meg.
-A szeder idƑs vesszƑinek negyedĂ©tƑl szĂŒksĂ©ges megvĂĄlnunk.
-A nyĂĄron termƑ bogyĂłsok (pl.: nyĂĄri mĂĄlna) metszĂ©se is fontos, mivel ezek a fajtĂĄk az egyĂ©ves vesszƑikrƑl hozzĂĄk a termĂ©st, ezĂ©rt minden Ă©vben 5-8 egĂ©szsĂ©ges vesszƑ meghagyĂĄsĂĄval a következƑ Ă©vben elĂ©rhetjĂŒk a legnagyobb vĂĄrhatĂł hozamot. A meghagyott vesszƑket kötözzĂŒk ki.
-Azokat a cserjĂ©ket (fƑkĂ©pp a gyĂŒmölcstermƑk), amelyek a kert kevĂ©sbĂ© vĂ©dett rĂ©szĂ©re kerĂŒltek, Ă©rdemes kĂ©tharmadĂĄig-felĂ©ig visszavĂĄgni (pl.: bokorrĂłzsa), hogy az Ƒszi-tĂ©li viharos szelek ne tegyenek kĂĄrt benne. MindenkĂ©pp vĂĄgjuk le a beteg, elhalt, sĂ©rĂŒlt Ă©s egymĂĄsnak Ă©rƑ ĂĄgakat, hajtĂĄsokat, Ă­gy elkerĂŒlhetƑ az esetleges fertƑzĂ©sek tovĂĄbb terjedĂ©se Ă©s a kĂ©regsĂ©rĂŒlĂ©sek az ĂĄgak összedörzsölƑdĂ©sĂ©bƑl adĂłdĂłan.
-DiĂłfa: a diĂłfĂĄt a szĂĄraz ĂĄgaitĂłl most szabadĂ­thatjuk meg.
-TĂ©lĂĄllĂł kĂșszĂłnövĂ©nyek (pl.: vadszƑlƑ, lilaakĂĄc, lonc): erƑteljes metszĂ©sĂŒkkel az oldalhajtĂĄsokat 20-30 cm-ig visszavĂĄghatjuk, Ă­gy elĂ©g nagy sĂșlytĂłl szabadĂ­thatjuk meg Ƒket a tĂ©li nyugalomi idƑszakra.
-JĂĄzmin: VirĂĄgzĂĄs utĂĄn (nyĂĄr vĂ©ge-Ƒsz eleje) minden Ă©vben erƑteljes visszavĂĄgĂĄst igĂ©nyelnek.
-LombhullatĂł fĂĄk, cserjĂ©k: Lombjuk elvesztĂ©se utĂĄn remekĂŒl ĂĄt tudjuk nĂ©zni ĂĄgrendszerĂŒket. Fontos eltĂĄvolĂ­tani az egymĂĄst keresztezƑ, elhalt, gyenge vagy a növĂ©ny közepe felĂ© növƑ hajtĂĄsokat.
🍁Ne metsszĂŒk meg az alĂĄbbi növĂ©nyeket:
-A dĂ­szfĂŒvek, illetve a kis- Ă©s közĂ©ptermetƱ Ă©velƑ növĂ©nyeinknek hajtĂĄsai tĂ©len vĂ©delmet nyĂșjtanak a növĂ©ny tövĂ©nek a kifagyĂĄs ellen, Ă­gy az Ƒsszel mĂ©g növekedĂ©snek indult Ășj hajtĂĄsok is megĂșsszĂĄk a tĂ©l okozta hideget Ă©s szelet.
-A leanderhez hasonlĂł, nem tĂ©lĂĄllĂł cserjĂ©inket kĂ­mĂ©ljĂŒk az erƑteljes metszĂ©stƑl, mert az esetleges melegebb napokon a metszĂ©s utĂĄn beindulhat az Ășj hajtĂĄsok gyors növekedĂ©se.
-SövĂ©nynövĂ©nyeink metszĂ©sĂ©t Ă©rdemes mĂ©g szeptemberben elvĂ©geznĂŒnk, amennyiben szĂŒksĂ©gesnek lĂĄtjuk. A fagyĂ©rzĂ©keny növĂ©nyfajok (pl.: puszpĂĄng) alakĂ­tĂĄsĂĄt, mindenkĂ©ppen Ă©rdemes meghagyni tavaszra.
🙂RemĂ©ljĂŒk tudtunk egy kicsit segĂ­teni a helyes metszĂ©s megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄban.