Leírás
Fitohorm 55 Fe vasoldat 1 L A vasnak fontos szerepe van a klorofill és fehérje szintézisben, enzimalkotó, főleg a légzést és az anyagcserét szabályozza. Nehezen mozog a növényben, nehezen mobilizálódik. Hiánya leggyakrabban a szőlő és gyümölcskultúrákban fordul elő. Relatív vashiány léphet fel tömörödött, levegőtlen, lúgos vagy hűvös talajon, először az érköz, később az erek is fehérek, a levelek élénksárgák lesznek (sárgalevelűség). Hűvös, nedves időben fokozottan jelentkezik a tünet. Felvételét a kalcium-ionok gátolják, továbbá a K-hiány is segíti ennek kialakulását. Savanyú talajon a Fe-hiányt a nehézfémek (Cu, Co, Zn, Mn) fölöslege is kiválthatja.
Összetétel:
- Vas (Fe): (4%) 40 000mg/L
- Kén (SO3): 120g/L
Hatóanyag tartalom:
- 4% Fe vas, vízoldható
- EDDHSA kelátképző
Felhasználási javaslat:
- Levéltrágyázásra: 4-8L/ha/alkalom, házikertben 1-2%-os töménységben (1-2dl/10L víz)
- Tápoldatozásra: 0,1-0,5%-os töménységben (1-5 l /1000 l víz )
- Talajba bedolgozva: 10-30L/ha
A kezeléseket a tápanyaghiány mértékének megfelelően 2-6 alkalommal ismételni lehet a tenyészidőszak folyamán. Növényvédő szerekkel együtt is alkalmazható, de a keverhetőséget előzőleg javasoljuk megvizsgálni.
Eltarthatóság: eredeti, zárt csomagolásban, ételtől, italtól, takarmánytól elkülönítve, száraz, fedett, hűvös – de fagymentes – helyen korlátlan ideig eltartható.
A műtrágyázás hatásai
A köznyelvben gyakran keverik a műtrágyákat a növényvédő szerekkel. Azonban a műtrágya nem természetidegen anyag. A műtrágyázással olyan vegyi anyagok nem kerülnek a talajba, amik már eleve nem lennének jelen. Ugyanazon fontos tápionokat tartalmazza, melyeket a talaj- és a szerves trágyák is szolgáltatnak. Tehát megfelelően alkalmazva a műtrágyák csak minimális káros hatással vannak a környezetre nézve. Sőt, amennyiben ténylegesen a talaj hiányosságait pótolják, illetve a talajhibákat orvosolják (tápelem-arányok és aránytalanságok megszüntetése, túlzott savasság vagy lúgosság tompítása stb.), úgy alkalmazásukkal egészségesebb talaj, talajélet, növényzet, állati és emberi közösségek jöhetnek létre az addig terméketlen földeken.
A megművelt területek megnövekedett termelékenysége lehetővé teszi az erdők és rétek természetes állapotban való megőrzését, nem kell újabb szűz területeket bevonni a mezőgazdaságba. Tehát a helyes elveken nyugvó műtrágyázás jótékony hatással lehet a környezetre, ugyanis védi és javítja azt, hiszen a növényzet oxigéntermelésével hozzájárul a légkör fenntartásához, így csökkentve az üvegházhatást. A talaj szervesanyag-tartalma is megnövekszik a nagyobb mennyiségű tarló- és szármaradvány talajba jutása révén. A talajeróziót csökkenti az egészséges növényzet aktív gyökérzete révén, és a talajban természetesen előforduló, illetve kijuttatott tápanyagokat is jobban hasznosítja, korlátozva a tápanyagok talajmenti vizekbe jutását.
A műtrágyázás szezonja
A nitrogén tartalmú műtrágyák fő szezonja a tavaszi időszak. Hiszen kisebb mennyiséget használnak ősszel a vetések alá alaptrágyaként, azonban a gondos gazdák a komposzt érleléséhez egész évben, ősszel pedig szalmás istállótrágya, zöldtrágya illetve egyéb szerves anyag bedolgozásával egyidejűleg is alkalmazzák a humifikálódás elősegítésére.
Kiszerelés : 1 L