Leírás
Tilia tomentosa ‘Brabant’, Ezüst hárs
A Tilia tomentosa ‘Brabant’ , Ezüst hársfát főleg a városokban láthatjuk, mert jól tűri a szárazságot, és ezért szívesen telepítik díszfának.
Növekedés, alak: 20-25 m magas, felfelé törő ágrendszerű, szélesen kúpos növekedésű, az alapfajnál robosztusabb habitusú fa.
Levél: Levelei többé-kevésbé kerekdedek, matt sötétzöldek, szélük fogazott. Fonákuk ezüstösen nemezes. Őszi sárga lombszínét sokáig megőrzi.
Virág: Sárgásfehér illatos virágai ép szélű fellevélhez csatlakozva 4-12 cm hosszú bogernyőben júliusban nyílnak.
Termés: Érett gömb alakú termései a fellevéllel együtt jellegzetesen pörögve hullnak le.
Termőhely, igény: Termőhelyével szemben nem igényes.
Felhasználás: Utcai sorfa, parkokba, kertekbe szoliterként is ültethető.
Elérhető többféle méretben és árban.
Készletünk napi szinten változik, ezért kérjük, érdeklődjön személyesen, telefonon vagy email-en.
A változtatás jogát fenntartjuk!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Ez%C3%BCst_h%C3%A1rs
Elterjedése, élőhelye
Délkelet-Európából és Kis-Ázsiából származik. A Balkán jellegzetes növénye, ami a Kárpát-medencében éri el elterjedési területének északi határát. Magyarországon főleg a városokban láthatjuk, mert jól tűri a szárazságot, és ezért szívesen telepítik díszfának.
Megjelenése
Magas termetű (25–30 m), szabályos alakú fa. Koronája fiatalon kúp alakú. A törzse egyenes, a kérge sima, zöldesszürke, idősebb korában finom repedések tarkítják. Ágai egyenletesen veszik körül a sudarat; fiatalon meredeken felfelé tartanak. Vesszőjét és lekerekített csúcsú, tojásdad, zöld rügyeit ezüstös pikkelyszőrök borítják: ez a dús, fehér szőrzet különösen a fiatal hajtásokon feltűnő, ekkor látszik legjobban a hajtás szimpodiális (azaz cikkcakkos vagy zegzugos) növekedése is.
Váltakozó, szórt állású levelei kerekdedek vagy széles tojásdadok, a levél válla szíves vagy ferde (aszimmetrikus), a csúcsa hegyes, a széle egyenletesen fűrészes. A levél színe fakó zöld; fonáka, amit egyenletesen borítanak a csillagszőrök, ezüstfehér vagy szürkészöld. Ez a szőrzet a környezettől és a levél fény-árnyék viszonyaitól függően igen változó lehet: egyes levelek fonáka szabad szemmel csupasznak látszik. A levél biztos határozóbélyege, hogy fonákán az érzugokban nincsenek szőrcsomók, hanem ugyanolyan csillagszőrök nőnek, mint az érközi részeken. Forró nyári napokon az ezüst hárs levelei többé-kevésbé függőleges helyzetbe állnak, vagy fonákukat fordítják a Nap felé, hogy csökkentsék a párologtatást. Őszi lombja aranysárga.