Leírás
Tőzeg cserép 10x6db 5x5x5cm
Tőzeg cserép 10x6db 5x5x5cm Szögletes, 100%-ban farostból készült termesztőcserepek.
https://www.facebook.com/tajkertesz
A tőzeg:
növényi eredetű üledékes talajképző kőzet és talaj, a félig szárazföldi humuszképződés terméke. A tőzeg érett, alacsonyabb szervesanyag-tartalmú és erősen átalakult formáját kotunak is nevezik.
A tőzeg az erősen nedves, víz által borított és levegőtől elzárt (anaerob) körülmények között, az ott elhalt növények törmelékéből képződik biológiai, kémiai és fizikai folyamatok révén. A tőzegképződésre alkalmas élőhelyeket tágabb értelemben lápoknak nevezzük, de a mára már kiszáradt lápok területén is fellelhető a tőzeg. Magyarországon valamennyi láp védett. A 2013-as ,,láptörvény” értelmében pár helyen engedélyezett a tőzegbányászat.
Tőzegképződésre alkalmas körülmények a tartósan lefolyástalan természeti helyek, lefűződött holtágak, sekély tavak, patakpartok területén alakultak ki, ahol a vízfelületet részben vagy egészben vízi növényzet, hínár, sás, nád, gyékény, és gyakran mohák, páfrányok nőtték be.
Főbb megjelenési formái
A tőzegféléket a színük alapján különböztetjük meg, s nevezzük el. A világos fehértőzegnél a növény szerkezete még jól látható, további bomlásnál egy homogénebb, szemmel alig felismerhető szerkezetlen anyag keletkezik, ez a barnatőzeg. A legidősebb tőzegréteg az úgynevezett feketetőzeg.
- A síkvidéki fátlan lápok növényzetére és tőzegképző anyagára gyakran egyszikű növények dominanciája jellemző (rétlápok, síklápok, sáslápok). Ezek jellemző habitusa a zsombékos-semlyékes rét.
- A láperdők jellemző növényzeti képét a fás szárú növények határozzák meg, jellemző tőzegképző anyaguk a fák lehullott lombja.
- A hűvös hegyi élőhelyekre jellemző mohalápok általában források környékén indulnak fejlődésnek a tőzegmohák (Sphagnumfélék) megtelepedése következtében.
Szállítás futárszolgálattal 200 cm-ig, illetve 40 kg-ig lehetséges.